Pokud sháníte novou matraci, pak se jistě nabízí otázka, jak vybrat matraci tak, aby nám plně vyhovovala, spalo se nám na ní dobře a co hlavně – nebolely nás záda a probouzeli se čerství a plní energie. Není nic horšího, než výběr podcenit, vybrat např. příliš měkkou matraci, zatímco naše tělo vyžaduje tvrdou a probouzet se v bolestech. V dnešním článku Vám krok za krokem ukážeme, jakou matraci si vybrat.

1. Tvrdost matrace

Mezi nejdůležitější aspekty při výběru nové matrace patří zajisté tvrdost matrace. Většina zákazníků má tendenci volit tvrdost matrace podle jejich současné tuhosti matrace, tedy podle matrace, na kterou jsou zvyklí. Jakou matraci tedy zvolit?

Správnou volbu tvrdosti matrace ovlivňuje nejvíce hmotnost člověka. Platí pravidlo, že lidé s vyšší váhou by si měli vybrat tvrdší nebo tvrdou matraci. A naopak lidé s nižší váhou by si měli vybrat matraci měkkou.

Druhým pravidlem pro volbu tvrdosti matrace je způsob spaní. Měkká matrace bude vyhovovat lidem, kteří po větší část noci spí na boku. Tvrdá matrace je vhodnější pro lidi, kteří raději spí na zádech nebo na břiše.

Stupnice tvrdosti matrace

Pro snazší orientaci a výběr matrace uvádíme u výrobků základní 4 tuhosti matrace, od měkké matrace (1) až po tvrdou matraci (4). U některých výrobků je stupnice detailnější (stupnice 1 až 9).

Tvrdost 1:

Velmi měkké matrace, které jsou vhodné pro osoby s nižší hmotností. Tyto matrace také uvítají starší lidé nebo osoby trpící kloubními potížemi. Měkké matrace jsou také vhodné pro přechodné spaní (chaty, chalupy,…)

Tvrdost 2:

Středně měkké matrace, které jsou vysoce elastické. Velmi dobře se přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Tyto matrace udržují páteř v rovině. Užívají je nejčastěji ženy, ale i muži různého věku.

Tvrdost 3:

Středně tvrdé matrace, které více upřednostňují muži, mladí lidé a obecně zákazníci, kteří upřednostňují tvrdší spaní. Tyto matrace mohou být vystuženy kokosovým vláknem. Jsou velmi prodyšné a vhodné i pro alergiky.

Tvrdost 4:

Tvrdé matrace upřednostňují lidé vyšší váhové kategorie.

Partnerské matrace – dvojí tuhost: Tyto matrace mají z každé strany odlišnou tvrdost. Zákazník si zvolí tu tuhost (tvrdost) matrace, která mu momentálně vyhovuje. Tyto matrace jsou ideální pro manželský pár – např. matrace v akci 1+1.

2. Materiál matrace

Nabízíme na výběr následující materiály matrací.

Studená pěna

Matrace ze studené pěny mají výbornou elasticitu, tvarovou stálost a dlouhou životnost. Struktura studené pěny, která je tvořena velkými póry, dává matraci větší odolnost v tlaku a vynikající vzdušnost a odvod tepla.

Studená pěna může být různých hustot a perforací, a bývá často kombinována s línou (viskoelastickou) pěnou. Je tak možné docilovat velmi dobré opory těla a páteře.

Vyzkoušet tak můžete např. matraci ze studené pěny Elite Hybrid Blue, která je tvořena tzv. hybridní studenou pěnou, která kombinuje ty nejlepší vlastnosti ze studené a líné pěny a latexu.

Viskoelastická pěna – paměťová pěna

Viskoelastická pěna, někdy také označována jako paměťová nebo líná pěna, je unikátní typ polyuretanové pěny, která citlivě reaguje na tělesné teplo a tlak a tím mění svoji tvrdost. Díky této vlastnosti dokáží tyto matrace dokonale kopírovat křivky těla. Poskytuje ideální rozložení váhy a minimalizuje koncentraci tlaku na boky a ramena, čímž jednak snižuje počet otáčení během spánku, ale hlavně celkově zvyšuje kvalitu spánku, zmírňuje bolesti zad a má pozitivní vliv na krevní oběh.

Matrace z líné pěny díky pomalému vracení se do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňují tak proleženinám. Tzv. líná pěna neboli paměťová pěna stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní. Matrace z líné pěny jsou tedy velmi komfortní a vynikají dlouhou životností.

Bio pěna

Matrace z bio pěny (studené i viskoelastické) jsou vyrobeny s využitím nejmodernějších materiálů na bázi přírodních produktů. Bio pěny jsou pěny, u nichž suroviny původně vyráběné z ropy nahradíme surovinami z přírodních olejů, oleje skočce obecného (Verendy), rostliny známé již ze starého Egypta, nebo sójového oleje. Toto má pozitivní dopad na ekologii a přináší více přírody do našich ložnic. Pozitivním dopadem těchto přírodních olejů je vyšší elasticita matrace, tvarová stálost a výborné ortopedické vlastnosti. Konstrukce jednotlivých typů matrací prošla dlouhodobým vývojem, aby bylo dosaženo co nejlepších vlastností za cenu, která je dostupná pro každého.

Latex

Latexové matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního a umělého latexu (kaučuku). Tyto matrace se vyznačují vysokou měkkostí a pružností. Přizpůsobitelnost a pružnost jádra poskytuje uživateli vlastnosti typické výhradně pro latexové matrace. Díky vhodné kombinaci přírodního a syntetického latexu mají latexové matrace dlouhou životnost. Vhodné uložení na pevný nebo lamelový rošt, vynikající kopírovatelnost jádra umožňuje použití v kombinaci s polohovatelnými lamelovými rošty.

Taštičková pružina

Taštičkové matrace obsahují malé pružiny umístěné do samostatných "taštiček". Velké množství těchto pružinek zajišťuje optimální rozložení hmotnosti. Taštičky jsou kotveny shora a zespod filcem nebo netkanou textílií. Bodový tlak vyvinutý na 1 taštičku se neroznáší mezi více pružin, jak tomu bylo právě u klasických pružinových matrací, kde k sobě byly pevně spojeny drátem. Taštičkové matrace jsou ideální do vlhkého prostředí, protože drží minimum vlhkosti a snadno vysychají, jsou vzdušné. Vhodné uložení na pevnou nebo odvrtanou desku nebo pevný rošt. Nevhodné pro děti - rády použijí jako trampolínu s následkem poškození matrace.

Pružinové

Pružinové matrace obsahují kvalitní pružiny Bonell. Jednotlivé pružiny v matraci jsou spojeny navzájem přídavnými pérky, tak aby se nemohly uvolňovat.

RE pěna

RE pěna je tvořena směsí pojených Flexifoam, HR a Visco pěn. Matracím dodává tužší charakter a výrazně zvyšuje jejich nosnost při zachování optimálních anatomických vlastností.

3. Nosnost matrace – hmotnost zákazníka

Výběr matrace je z hlediska její nosnosti dalším důležitým faktorem. Výška jádra matrace má přímou souvislost s nosností a životností matrace. Obecně lze říci, že nosnost matrace by měla být vyšší minimálně o 5 kg než je hmotnost uživatele. Pro lehčí orientaci uvádíme u všech matrací její maximální neboli doporučenou nosnost – tedy maximální hmotnost uživatele, při které má matrace zachovány všechny svoje ortopedické vlastnosti.

4. Věk uživatele

Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U mladých lidí slábne zájem o tužší spaní, oblíbené jsou matrace z kvalitních viskoelastických pěn. Čím je člověk starší, roste potřeba měkčí a elastičtější matrace.

5. Potah matrace

Potah matrace je nedílnou součástí každé matrace a měl by splňovat následující tři charakteristiky. Prvním důležitým faktorem jsou hygienické vlastnosti. Dalším faktorem je zajištění optimální cirkulace vzduchu. Zvolit lze i potah matrace pro osoby s nadměrnou potivostí – např. potah s obsahem molekul stříbra či zdravotnický potah. V neposlední řadě je důležitým faktorem také zajištění suchého a příjemného klima spánku. Samozřejmostí je také praktičnost potahu. Všechny naše potahy jsou snímatelné a dělitelné na dvě poloviny – dají se tak rozpůlit a vyprat i v menší pračce.

6. Způsob uložení matrace

Vhodná podložka, nejlépe pevný lamelový rošt nebo polohovatelný rošt zajistí ortopedické vlastnosti matrace a zajistí optimální vzdušnost. Zejména starší lidé ocení polohovatelné rošty. Nejhorší variantou je pevná deska. Nedochází k dobré ventilaci matrace a tím se snižuje její životnost. Na dřevěném roštu je matrace při zatížení více stlačena a proto je vhodnější lamelový rošt, který se více prohne a tím šetří matraci. Lamelový rošt také napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Důležitá je nastavitelná tuhost v bederní části lamelového roštu. Polohovací lamelové rošty oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní čísti roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje variabilitu a luxus s ní spojený...

7. Rozměry matrace

Pro zajištění komfortu dospělého uživatele se doporučuje šířka matrace minimálně 90 cm. Tato šířka zajistí pohodlí při otáčení. Mezi nejprodávanější rozměry matrace patří právě rozměr matrace 90 x 200 cm. Matrace by měla být také o 20 až 30 cm delší než uživatel. Pro partnery se doporučují 2 matrace se stejnými rozměry, ale rozdílných tuhostí - tzv. partnerské matrace. Optimální výška matrace je okolo 15 cm. Čím vyšší matrace, tím lépe se z ní vstává.

8. Cena matrace

Při volbě matrace by měla být na prvním místě především kvalita matrace a ne cena. Cena matrace roste úměrně s kvalitou matrace. Při výběru matrací z viskoelastických pěn nebo Bio pěn musíme počítat s vyšší částkou než v případě matrací ze studené pěny, což je dáno jak konstrukcí, tak užitnými vlastnostmi těchto pěn.

9. Moderní trendy v oblasti zdravého spánku

Protože se matrace kupují jednou za čas, určitě oceníte nové trendy, které jsou využity při výrobě matrací. Matrace Matex spolupracuje pouze s českými výrobci, kteří se zaměřují na ekologii. Mezi moderní trendy v oblasti zdravého spaní patří např. matrace z BIO pěny nebo matrace z Flexifoam pěny, které se výborně přizpůsobují tělu, rozloží jeho hmotnost a vytvoří protitlak.

10. Doprovodné služby a ceny

Matrace byste měli porovnávat podle použitého materiálu, potahu a v neposlední řadě v konstrukci matrace. Matrace matex poskytuje dopravu zdarma na všechny matrace nad 4000,- Kč a hodnotný dárek v podobě velmi kvalitních ortopedických polštářů. To jistě ocení každý zákazník. V neposlední řadě máme většinu matrací skladem, takže svojí matraci budete mít již za 2 dny od objednání. Věříme, že tento návod „Jak si vybrat správnou matraci“ Vám pomůže si vybrat z naší nabídky matrací tu správnou matraci do postele. A pokud si stále nejste jistí, jakou matraci si vybrat, neváhejte se nám ozvat - tel.: 601 530 198. Náš specialista na zdravý spánek s Vámi vše prokonzultuje a poradí Vám s výběrem.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
Dárek ke každé matraci

Dárek, který potěší

Potřebujte ještě poslední argument? K matracím od 5000,- Kč vám přidáme kvalitní polštář v hodnotě 499,- Kč, který potěší vás nebo vaše blízké.

Více informací