DOPRAVA ZDARMA | ODBORNÝ SPECIALISTA: 601 530 198

Jak zařídit ložnici pro alergiky

Alergie patří k nejvíce rozšířeným nemocem dnešní doby, v České republice jí trpí dokonce každý pátý člověk. Jejímu vzniku bohužel zamezit nemůžeme, neseme si ji od svých předků v genech, ale intenzitě jejího projevu částečně ano. Obzvláště jedná-li se o alergii na roztoče a bytový prach, který se nejvíce drží v ložnici. Jak tedy zařídit ložnici vhodnou pro alergiky?

Hromadění a víření prachu lze předejít

Na první pohled se ložnice zařízená s ohledem na alergiky neliší od jiných. Tak, jako každá jiná, má postel, matraci, rošt, noční stolek, šatní skříň… záleží na potřebách a vkusu uživatele. Ovšem pár podstatných rozdílů tu přece jen najdete. Při vybavování své ložnice musí alergici přemýšlet, jak moc a kde všude se zadržuje prach a nečistota, a jaká je možnost údržby:

 • topení – pro alergiky je vhodné podlahové vytápění, protože nevíří prach z topných těles ústředního topení nebo krbových kamen.
 • okna – spíše než závěsy nebo záclony jsou k zastínění dobré žaluzie.
 • podlaha – v kobercích se drží špína a prach, lepší jsou plovoucí podlahy, parkety nebo PVC – vše, co se dá jednoduše setřít vlhkým hadrem.
 • dekorace – do ložnice pro alergiky rozhodně nepatří vazby ze suchých květin, plyšové hračky či péřové polštářky z draného peří (naproti tomu pratelné péřové lůžkoviny na 60°C jsou vhodné i pro alergiky).

Čalouněná lůžka rozhodně ne

Půjdeme-li hlouběji do nitra ložnice, zásadní rozdíly najdeme přímo v hlavním kusu nábytku – posteli. Alergici by určitě měli zapomenout na čalouněná lůžka. Možná jsou pro někoho pohodlná, ale patří k největším lapačům prachu.

 • Mnohem vhodnější jsou dřevěné postele, nejlépe z masivního dřeva. Jsou kvalitní a mají dlouhou životnost.
 • Horší údržbu s sebou přináší úložné prostory pod postelí – zbytečně se kolem nich zadržuje prach. Navíc je daleko jednodušší vytřít prázdné místo pod postelí, než složitě vysunovat velké boxy plné těžkých věcí.

U matrací je důležitá hlavně prodyšnost

Lidé trpící na alergie by měli vybírat matraci velmi pečlivě:

 • Vhodným materiálem je biopěna vyrobená z přírodních materiálů, které nevyvolávají alergické reakce. Z naší nabídky doporučujeme např. matraci Forest nebo Color Visco Wellness.
 • Matrace pro alergiky musí být hlavně dostatečně prodyšná, což ovlivní především materiál, ze kterého je vyrobená, a konstrukce. Pro alergiky doporučujeme matrace s unikátním odvětrávacím systémem AirForce.
 • Proudění vzduchu lze podpořit uložením matrace na lamelovém roštu, který současně umocní její ortopedické vlastnosti.

Teplo a vlhko, jež pravidelně vzniká v matraci, je totiž přímo ideální klima pro vznik plísní, bakterií a roztočů vyvolávající alergické reakce. Lze tomu zamezit:

 • pravidelnou údržbou matrace (při převlékání ložního prádla je dobré ji vysát a otočit, čas od času nechat vyvětrat);
 • pravidelnou údržbou potahu matrace (už při výběru matrace je dobré vybírat potah pratelný na 60°C, snímatelný a dělitelný na dvě poloviny);
 • nezastláváním přikrývky hned po vstávání, lepší je nechat ji pořádně vyschnout;

Co na přikrytí?

Čas, kdy se spávalo především pod těžkými přikrývkami z prachového peří, je už dávno pryč, ale občas se v českých domácnostech ještě najde. Jsou stále oblíbené pro své termoizolační vlastnosti, ale i přesto by na ně alergici měli zapomenout.

 • Polštáře a přikrývky s výplní z umělých vláken (duté vlákno, silikonizované vlákno, mikrovlákno) jsou pro alergiky daleko lepší, protože se v nich nezadržuje prach, a lze je prát i na vyšší teploty. Ale pozor, ne všechna umělá vlákna jsou vhodná pro alergiky!
 • Čisté prostředí podporují také speciální povrchové úpravy potahu s antibakteriální vrstvou nebo přírodními výtažky.

Život s alergií není jednoduchý, ale s vhodnými výrobky je možné si ho usnadnit a zpříjemnit. Nebudete-li si jisti výběrem správných výrobků pro alergiky, zavolejte na naši infolinku, rádi vám poradíme.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení