DOPRAVA ZDARMA | ODBORNÝ SPECIALISTA: 601 530 198

Co se skrývá pod názvem „antidekubitní matrace“?

Označení „antidekubitní matrace“ je pro mnohé zákazníky neznámým pojmem, a přitom by snad právě pro ně mohly být velmi užitečné. Nejenom, že jsou komfortní, a mají výtečné ortopedické vlastnosti, ale především představují významnou pomoc dlouhodobě ležícím pacientům. Zajímá vás jakou? Přečtěte si více.

Anti + dekubit zn. proti proleženinám

Hlavní funkci antidekubitních matrací vysvětluje jejich název:

  • slovníky cizích slov vykládají předponu „anti“ jako protiklad, opak;
  • termín „dekubitus“ je lékařské označení proleženin.

Spojením získáváme význam označení „antidekubitní matrace“ - matrace působící proti vzniku proleženin, zmenšení jejich intenzity a následků. Často se označují také jako „zdravotní matrace“.

Dekubity komplikují léčbu primárních onemocnění

Proleženiny neboli dekubity vznikají u osob, které jsou dlouhodobě upoutané na lůžko (po úrazu, během závažné nemoci nebo ve vyšším věku). Nejvíce se objevují v místech s tenkou vrstvou tukové nebo svalové tkáně, kde je soustavně vyvíjen tlak proti kosti, tzn. kříže, kyčelní klouby, kostrč, paty, lokty, lopatky, kolena.

  • Zpočátku se objevují pouze jako zčervenání kůže, otok, později přechází v puchýře, hnisavé rány, postupně způsobují odumírání tkání, dokonce mohou přejít až v komplikované záněty postižených kostí a kloubů.

Vhodné pomůcky nabízí významnou pomoc

Dekubity vznikají velmi rychle (při poranění míchy i během 0,5-2 hodin), ale jejich léčba je velmi zdlouhavá. Proto je lepší jejich vzniku předcházet používáním vhodných pomůcek. K lokální prevenci sloužíbederník nebo podkoleník, které se vkládají např. mezi kolena, pod paty apod. Pro celkovou podporu jsou ideální antidekubitní matrace.

  • Jejich podstata tkví v tom, že se dokážou dobře přizpůsobit jednotlivým křivkám lidského těla. Díky složení použitých materiálů a speciální konstrukci poskytují ideální oporu páteři, ale zároveň na ohrožená místa vyvíjí minimální protitlak.
  • Kvůli zvýšenému riziku vzniku plísní, bakterií a roztočů je nepostradatelnou vlastností zdravotních matrací prodyšnost, kterou je dobré podpořit vhodným lamelovým roštem.

Na matrace Tropico se můžete spolehnout

Ovšem zdravotní matrace nejsou ledajaké matrace. K tomu, aby mohly být takto označeny, musí splňovat státem předepsané normyprojít náročným testováním a klinickým hodnocením. Někteří výrobci označují své matrace jako zdravotní, i když žádný certifikát nevlastní. To se netýká matrací Tropico, které naleznete v naší nabídce.

  • V současné době prochází registračním procesem, po jehož dokončení budou zařazeny do klasifikační třídy I. - zdravotnický prostředek, pasivní antidekubitní matrace.
  • Mohou být umístěny v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, apod., avšak vhodné jsou i do domácího prostředí.
  • Jedná se o matrace Aroma Visco a Nina 2014., které mají vynikající ortopedické vlastnosti a poskytují vysoký komfort spánku. Z další nabídky doporučujeme zdravotní matrace Natural Dream aElastika.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení