DOPRAVA ZDARMA | ODBORNÝ SPECIALISTA: 601 530 198

Co se skrývá pod názvem „antidekubitní matrace“?

Označení „antidekubitní matrace“ je pro mnohé zákazníky neznámým pojmem, a přitom by snad právě pro ně mohly být velmi užitečné. Nejenom, že jsou komfortní, a mají výtečné ortopedické vlastnosti, ale především představují významnou pomoc dlouhodobě ležícím pacientům. Zajímá vás jakou? Přečtěte si více.

Anti + dekubit zn. proti proleženinám

Hlavní funkci antidekubitních matrací vysvětluje jejich název:

  • slovníky cizích slov vykládají předponu „anti“ jako protiklad, opak;
  • termín „dekubitus“ je lékařské označení proleženin.

Spojením získáváme význam označení „antidekubitní matrace“ - matrace působící proti vzniku proleženin, zmenšení jejich intenzity a následků. Často se označují také jako „zdravotní matrace“.

Dekubity komplikují léčbu primárních onemocnění

Proleženiny neboli dekubity vznikají u osob, které jsou dlouhodobě upoutané na lůžko (po úrazu, během závažné nemoci nebo ve vyšším věku). Nejvíce se objevují v místech s tenkou vrstvou tukové nebo svalové tkáně, kde je soustavně vyvíjen tlak proti kosti, tzn. kříže, kyčelní klouby, kostrč, paty, lokty, lopatky, kolena.

  • Zpočátku se objevují pouze jako zčervenání kůže, otok, později přechází v puchýře, hnisavé rány, postupně způsobují odumírání tkání, dokonce mohou přejít až v komplikované záněty postižených kostí a kloubů.

Vhodné pomůcky nabízí významnou pomoc

Dekubity vznikají velmi rychle (při poranění míchy i během 0,5-2 hodin), ale jejich léčba je velmi zdlouhavá. Proto je lepší jejich vzniku předcházet používáním vhodných pomůcek. K lokální prevenci sloužíbederník nebo podkoleník, které se vkládají např. mezi kolena, pod paty apod. Pro celkovou podporu jsou ideální antidekubitní matrace.

  • Jejich podstata tkví v tom, že se dokážou dobře přizpůsobit jednotlivým křivkám lidského těla. Díky složení použitých materiálů a speciální konstrukci poskytují ideální oporu páteři, ale zároveň na ohrožená místa vyvíjí minimální protitlak.
  • Kvůli zvýšenému riziku vzniku plísní, bakterií a roztočů je nepostradatelnou vlastností zdravotních matrací prodyšnost, kterou je dobré podpořit vhodným lamelovým roštem.

Na matrace Tropico se můžete spolehnout

Ovšem zdravotní matrace nejsou ledajaké matrace. K tomu, aby mohly být takto označeny, musí splňovat státem předepsané normyprojít náročným testováním a klinickým hodnocením. Někteří výrobci označují své matrace jako zdravotní, i když žádný certifikát nevlastní. To se netýká matrací Tropico, které naleznete v naší nabídce.

  • V současné době prochází registračním procesem, po jehož dokončení budou zařazeny do klasifikační třídy I. - zdravotnický prostředek, pasivní antidekubitní matrace.
  • Mohou být umístěny v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, apod., avšak vhodné jsou i do domácího prostředí.
  • Jedná se o matrace Aroma Visco a Nina 2014., které mají vynikající ortopedické vlastnosti a poskytují vysoký komfort spánku. Z další nabídky doporučujeme zdravotní matrace Natural Dream aElastika.