Syndrom neklidných nohou (Restless Legs Syndrome, RLS) je neurologická porucha, která se projevuje nepříjemnými pocity a nutkáním pohybovat nohama, zejména v klidu nebo během spánku. Tento syndrom může mít významný vliv na kvalitu spánku a celkovou pohodu postižené osoby.

Hlavní rysy syndromu neklidných nohou zahrnují:

Nepříjemné pocity: Lidé s tímto syndromem popisují nepříjemné pocity, jako jsou brnění, pálení, mravenčení nebo pulzující bolesti v nohách. Tyto pocity mohou být těžko popsatelné, ale jsou natolik obtěžující, že postižení cítí nutkání pohybovat nohama.

Nutkání k pohybu: Postižení lidé mají silný pocit nutkání pohybovat nohama, což jim pomáhá zmírnit nepříjemné pocity. Pohyb a protažení nohou může dočasně ulevit.

Zhoršení v klidu nebo během spánku: Symptomy syndromu neklidných nohou jsou obvykle nejvýraznější v klidu, zejména večer a v noci. Mnoho lidí má problémy se spánkem kvůli nepříjemným pocitům a nutkání k pohybu.

Dočasná ůleva z pohybu: Krátkodobý pohyb, jako je chození nebo protažení, může přinést dočasnou úlevu od nepříjemných pocitů. Tato úleva však bývá často jen dočasná.

Dědičnost: Existuje genetická predispozice k syndromu neklidných nohou, a proto může být tato porucha dědičná.

Přesná příčina syndromu neklidných nohou není zcela známa, ale existuje řada faktorů, které mohou přispět k jeho vývoji. Mezi ně patří genetika, narušená regulace dopaminu (chemická látka v mozku ovlivňující pohyb), některé léky, těhotenství a další zdravotní problémy.

Syndrom neklidných nohou může mít značný vliv na kvalitu spánku a celkový životní komfort postižených. Pokud si myslíte, že trpíte tímto syndromem, je důležité konzultovat svého lékaře. Existují různé způsoby léčby a řízení tohoto stavu, včetně změn životního stylu, léků a terapeutických metod.

Jak léčit syndrom neklidných nohou

Léčba syndromu neklidných nohou (Restless Legs Syndrome, RLS) může být individuální a závisí na závažnosti příznaků a zdravotním stavu jednotlivce. Zde je několik možností léčby, které mohou pomoci zmírnit symptomy syndromu neklidných nohou:

Změny životního stylu:

Omezte konzumaci alkoholu a kofeinu, zejména ve večerních hodinách. Pravidelně cvičte, ale vyhněte se příliš intenzivnímu cvičení před spaním. Udržujte pravidelný spánkový režim a dodržujte zdravé spánkové návyky.

Rutinní pohyb:

Před spaním zkuste provést lehký pohyb, jako je protažení nebo jemné cvičení, které může zmírnit nepříjemné pocity v nohách.

Léky:

Některé léky, jako jsou agonisté dopaminu (např. pramipexol, ropinirol), mohou být předepsány k regulaci hladin dopaminu v mozku a zmírnění symptomů. Léky na úzkost nebo antikonvulziva mohou také být užitečné v některých případech.

Železo:

Pokud máte nedostatek železa, lékař vám může doporučit doplnění železa. Někdy může nízká hladina železa přispívat k vývoji syndromu neklidných nohou.

Masáže a teplé lázně:

Masáže nohou a teplé lázně před spaním mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit nepříjemné pocity.

Kyslíková terapie:

U některých pacientů může být kyslíková terapie účinná, zejména pokud máte problémy s dýcháním během spánku.

Relaxační techniky:

Techniky jako hluboké dýchání, meditace a jóga mohou pomoci snížit stres a úzkost, což může mít pozitivní vliv na symptomy RLS.

Je důležité konzultovat léčbu se svým lékařem, zejména pokud máte podezření na syndrom neklidných nohou. Lékař může posoudit vaše symptomy, provést diagnózu a navrhnout nejvhodnější léčebný plán pro váš konkrétní případ.

Další zajímavé články ze světa spánku

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací