Přemýšleli jste už někdy nad tím, proč vlastně musíme spát a jaké procesy v těle při spánku probíhají? Ne? Přitom spánek je důležitý faktor a jeho kvalita má velký dopad na naše zdraví. Pokud kvalitu spánku budete zanedbávat, logicky se to podepíše i na vašem zdravotním stavu. Zdravé spaní je také dobrou prevencí celé řady onemocnění. Podívejme se tedy detailně na to, co spánek vůbec je a jaká je jeho funkce.

 

Spánek je opakující se cyklus

V zásadě jde o opakování dvou typů spánku po celou dobu spaní – NREM fázi a REM fázi. Zkratky pocházejí z angličtiny. NREM, Non Rapid Eye Movement, tedy spánek bez rychlých očních pohybů. REM, Rapid Eye Movement, je opakem, a tedy spánkem s rychlými pohyby očí. Cyklus opakování NREM a REM spánku se během spaní může zopakovat tři až pětkrát.

Samotný přechod z bdění do spánku probíhá v první fázi NREM spánku. Vědomí se pomalu propadá do hlubiny a člověk usíná. V dalších fázích NREM se zpomalují tep a dechová frekvence, snižuje se také teplota a krevní tlak. V poslední fázi NREM je mozková aktivita nejnižší, člověk hluboce spí. NREM fáze se jinak označuje jako klidová fáze, celý tento cyklus může trvat kolem 90 minut.

Poté přichází na řadu fáze REM. Divoké sny, které si ráno pamatujete a často mají silný emocionální podtón, se lidem zdají právě v této fázi. Mozková aktivita je vysoká a tuto fázi lehce u spícího člověka poznáte podle prudkých pohybů očí pod zavřenými víčky. Jinak se označuje jako paradoxní fáze a může trvat 20-30 minut. Končí mírným neklidem spícího, a poté celý cyklus začíná nanovo od fáze NREM.

Takto se to zopakuje 3-5x během spaní. Pokud všechny fáze absolvujete nepřerušeně a váš mozek je dokončí, probudíte se odpočinutí. To je dáno tím, že celý mozek nespí najednou, postupně utlumuje vždy jiné své části a další ponechává aktivní. Postupně se takto vyspí všechny části mozku. Pokud je cyklus narušen, váš mozek si nedokáže komplexně odpočinout. Velmi zjednodušeně lze říci, že ve fázi NREM spí mozková kůra, zatímco ve fázi REM mozkové podkoří a mozkový kmen.

 

Co se děje v těle při spánku a proč je důležitý?

Během noci se ve vašem nadvěsku mozkovém, tedy ve vaší epifýze v mozku, produkuje hormon melatonin. Také je to právě on, který při svém vyplavení dává signál vašemu tělu, že je čas na spaní. Přezdívá se mu hormon spánku nebo hormon tmy, a tím je řečeno takřka vše. Tento hormon je důležitý pro správný rytmus bdění a spánku, a jeho produkce se zvyšuje, když vaše tělo odpočívá v naprosté tmě. Jakékoli světlo, a nejen to modré z elektroniky, jeho produkci snižuje a tím snižuje také kvalitu vašeho spánku.

Ve spaní mozek také vyplavuje pryč škodliviny, které se v něm během dne nahromadily. Účinně se tím vyhýbá svému případnému poškození těmito toxiny.

Probíhají ale také další obnovovací metabolické procesy v jiných tkáních organismu. Celkově se snižuje látková výměna a ušetřenou energii tělo využívá pro obnovu a regeneraci svých tkání.

 

Zdravý spánek je prevencí nemocí

Hlavní funkcí spánku je obnovit vaše fyzické a psychické síly. Je tudíž jasné, že jen díky němu se vyhýbáte naprostému vyčerpání či depresím a špatným náladám.

Mimo toho ale spánek také snižuje riziko vysokého tlaku a obezity, či například infarktu. Spánkový deficit se může podepsat na celém vašem kardiovaskulárním systému.

Dalším faktorem, který může být vhodně regulován jenom zdravým spánkem, je hormonální a metabolická aktivita vašeho těla. Pokud spíte málo, zvyšujete riziko vzniku cukrovky či výše zmíněné obezity.

Spánkový deficit nastřádaný během celých let či dokonce desítek let, je také rizikovým faktorem podepisujícím se pod Alzheimerovu nemoc.

A v neposlední řadě je na kvalitě vašeho spánku docela hodně závislá vaše paměť.

Když budete schopni kvalitně a zdravě odpočívat, uděláte tím neocenitelnou službu pro celé vaše tělo a mozek.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací