Skřípání zubů, známé také jako bruksismus, je fenomén, který postihuje mnoho lidí během spánku. Tato nevědomá aktivita může mít řadu negativních dopadů na orální zdraví a celkový pohodlí. V tomto článku se podíváme na příčiny skřípání zubů a možná řešení tohoto problému.

Poslední případové studie hovoří o tom, že existuje určitě spojení mezi kvalitou spánku a skřípáním zubů. Kvalita spánku je ovlivněna mimo jiné i vhodnou matrací, která by mohla eliminovat skřípání zubů. Skřípání zubů během spánku obvykle souvisí s psychickým stavem jedince, stresem nebo s problémy s tzv. temporomandibulárním kloubem (TMJ). Správná matrace tak může hrát velkou roli ve zlepšení celkového komfortu a podpory spánku. Rozhodně se však nejedná o primární řešení s problémem skřípání zubů během spánku.

Nicméně, pokud máte potíže se spaním, mohou různé faktory, včetně pohodlí postele, ovlivnit kvalitu spánku a potenciálně snížit stres. Vybírání správné matrace může pomoci udržet tělo v optimální poloze, což může omezit bolesti zad a krční páteře, což může přispět k celkovému pohodlí.

Je však důležité si uvědomit, že skřípání zubů obvykle vyžaduje specializovanější přístup a léčbu. Pokud máte podezření, že trpíte skřípáním zubů, měli byste se poradit s odborníkem, jako je zubař nebo ortodont, kteří mohou poskytnout konkrétní diagnostiku a navrhnout léčebný plán na míru vašim potřebám.

Příčiny skřípání zubů

 • Stres a úzkost: Jedním z hlavních faktorů vedoucích k skřípání zubů během spánku je stres a úzkost. Psychický tlak může sebou nést fyzické projevy, jako je nekontrolované stiskávání čelistí.
 • Nesprávná alignace zubů: Nesprávné postavení zubů nebo nepravidelný skus mohou způsobit tření mezi zuby, což může být při skřípání zubů ještě výraznější.
 • Dědičnost: Sklon k bruksismu může mít genetickou predispozici, což znamená, že pokud má někdo v rodině historii skřípání zubů, může to být předáno i dalším generacím.
 • Odbourávání emoce: Někteří jedinci skřípají zuby jako nesvědomitou formu ventilace emocí. To může být i reakce na náročné životní situace.

Dopady skřípání zubů

 • Poškození zubní skloviny: Trvalé skřípání může vést k opotřebení zubní skloviny, což zvyšuje riziko zubního kazu a citlivosti zubů.
 • Bolest hlavy a čelistí: Časté skřípání může způsobovat bolesti hlavy a čelistí, což ovlivňuje kvalitu spánku a celkovou pohodu.
 • Problémy s temporomandibulárním kloubem (TMJ): Skřípání může zatěžovat temporomandibulární kloub, což může vést k bolestem a omezení pohybu čelistí.

Řešení a prevence

 • Relaxační techniky: Techniky pro snižování stresu a úzkosti, jako je meditace a hluboké dýchání, mohou pomoci omezit skřípání zubů.
 • Správné prostředí: Vhodná matrace a polštář zajistí kvalitní spánek a tím i kvalitní odpočinek a mohou pomoci omezit skřípání zubů
 • Ochranné náústky: Zubní ochranné náústky, které lze zakoupit v lékárnách nebo na zakázku od zubaře, mohou být účinným prostředkem k ochraně zubů před opotřebením.
 • Fyzikální terapie: Fyzikální terapie zaměřená na zmírnění napětí v oblasti čelistí a krku může snížit skřípání zubů.
 • Konání odborníka: V případě vedoucím ke komplikacím je nejlepší konzultovat s odborníkem, jako je zubař nebo ortodont, kteří mohou doporučit vhodné léčebné postupy.

Skřípání zubů během spánku je problém, který nelze ignorovat, neboť může mít závažné důsledky na zubní zdraví a celkovou pohodu. Identifikace příčin a nasazení vhodných opatření jsou klíčové k prevenci negativních dopadů skřípání zubů na dlouhodobý horizont.

Další zajímavé články ze světa spánku

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací