Abyste si mohli být stoprocentně jistí, že si nová matrace na spaní udrží své vlastnosti co nejdéle, je třeba o ni náležitě pečovat. Jen díky tomu dosáhnete zdravého spánku a ušetříte peníze za další komplikace!
Poté, co si novou matraci přinesete domů, ji musíte vždy prvně rozbalit. V případě, že máte vakuově balenou matraci srolovanou do válce, vězte, že byla srolována strojem, který obvykle nebere v úvahu vlastnosti matrace. Takto svázané matrace nabízí například snadnou manipulaci, vysoký stupeň hygieny a ochranu materiálu. Ale má to i své nevýhody…
Komprimování matrací
Materiály používané při výrobě matrací jsou poměrně elastické, proto je mnohé firmy stlačují a zasílají. Technologie komprimování matrace je zaměřená na postupné stlačení a svinutí matrace do válce a zabalení do pevné a odolné fólie. Tím se z velkého balíku, se kterým se těžce pracuje, vytvoří menší balík, který se lépe přenáší a skladuje. Jenže tímto procesem dochází k znehodnocení vlastností matrace.
Některé modely se nesmí zkomprimovat
Kromě toho známe modely, které se nesmí stlačit. Tyto matrace jsou baleny tak jak jsou, nejprve v jednoduchých fóliích a poté ve více pevnějších ochranných tmavých fóliích. V některých případech bývají přepravovány v kartonových krabicích. Toto klasické balení má tu výhodu, že matrace jsou po přepravě okamžitě použitelné. Po vyložení je uložíte do postele a ihned použijete.
Nevýhody při využívání komprimace
U komprimovaných matrací je potřeba matraci okamžitě vybalit a čekat až 3 dny, než se nafoukne a získá původní tvar. Matrace nemůže setrvat v komprimovaném stavu několik let. Každá role má expirační dobu, aby nedošlo k výraznému poškození, a aby se mohla nafouknout do správného tvaru.
Tento způsob balení je čím dál více populárnější a přechází pomalu do dalších a dalších firem. Jenže tato metoda skrývá velké množství nedostatků. I v současnosti stále platí, že standartní balení matrací v obalových materiálech je nejlepší volbou!