Alergie patří k nejvíce rozšířeným nemocem dnešní doby, v České republice jí trpí dokonce každý pátý člověk. Jejímu vzniku bohužel zamezit nemůžeme, neseme si ji od svých předků v genech, ale intenzitě jejího projevu částečně ano. Obzvláště jedná-li se o alergii na roztoče a bytový prach, který se nejvíce drží v ložnici. Jak tedy zařídit ložnici vhodnou pro alergiky?

Hromadění a víření prachu lze předejít

Na první pohled se ložnice zařízená s ohledem na alergiky neliší od jiných. Tak, jako každá jiná, má postel, matraci, rošt, noční stolek, šatní skříň… záleží na potřebách a vkusu uživatele. Ovšem pár podstatných rozdílů tu přece jen najdete. Při vybavování své ložnice musí alergici přemýšlet, jak moc a kde všude se zadržuje prach a nečistota, a jaká je možnost údržby:

 • topení – pro alergiky je vhodné podlahové vytápění, protože nevíří prach z topných těles ústředního topení nebo krbových kamen.
 • okna – spíše než závěsy nebo záclony jsou k zastínění dobré žaluzie.
 • podlaha – v kobercích se drží špína a prach, lepší jsou plovoucí podlahy, parkety nebo PVC – vše, co se dá jednoduše setřít vlhkým hadrem.
 • dekorace – do ložnice pro alergiky rozhodně nepatří vazby ze suchých květin, plyšové hračky či péřové polštářky z draného peří (naproti tomu pratelné péřové lůžkoviny na 60°C jsou vhodné i pro alergiky).

Čalouněná lůžka rozhodně ne

Půjdeme-li hlouběji do nitra ložnice, zásadní rozdíly najdeme přímo v hlavním kusu nábytku – posteli. Alergici by určitě měli zapomenout na čalouněná lůžka. Možná jsou pro někoho pohodlná, ale patří k největším lapačům prachu.

 • Mnohem vhodnější jsou dřevěné postele, nejlépe z masivního dřeva. Jsou kvalitní a mají dlouhou životnost.
 • Horší údržbu s sebou přináší úložné prostory pod postelí – zbytečně se kolem nich zadržuje prach. Navíc je daleko jednodušší vytřít prázdné místo pod postelí, než složitě vysunovat velké boxy plné těžkých věcí.

U matrací je důležitá hlavně prodyšnost

Lidé trpící na alergie by měli vybírat matraci velmi pečlivě:

 • Vhodným materiálem je biopěna vyrobená z přírodních materiálů, které nevyvolávají alergické reakce. Z naší nabídky doporučujeme např. matraci Forest nebo Color Visco Wellness.
 • Matrace pro alergiky musí být hlavně dostatečně prodyšná, což ovlivní především materiál, ze kterého je vyrobená, a konstrukce. Pro alergiky doporučujeme matrace s unikátním odvětrávacím systémem AirForce.
 • Proudění vzduchu lze podpořit uložením matrace na lamelovém roštu, který současně umocní její ortopedické vlastnosti.

Teplo a vlhko, jež pravidelně vzniká v matraci, je totiž přímo ideální klima pro vznik plísní, bakterií a roztočů vyvolávající alergické reakce. Lze tomu zamezit:

 • pravidelnou údržbou matrace (při převlékání ložního prádla je dobré ji vysát a otočit, čas od času nechat vyvětrat);
 • pravidelnou údržbou potahu matrace (už při výběru matrace je dobré vybírat potah pratelný na 60°C, snímatelný a dělitelný na dvě poloviny);
 • nezastláváním přikrývky hned po vstávání, lepší je nechat ji pořádně vyschnout;

Co na přikrytí?

Čas, kdy se spávalo především pod těžkými přikrývkami z prachového peří, je už dávno pryč, ale občas se v českých domácnostech ještě najde. Jsou stále oblíbené pro své termoizolační vlastnosti, ale i přesto by na ně alergici měli zapomenout. Volit by místo nich měli protiroztočové lůžkoviny pro alergiky.

 • Polštáře a přikrývky s výplní z umělých vláken (duté vlákno, silikonizované vlákno, mikrovlákno) jsou pro alergiky daleko lepší, protože se v nich nezadržuje prach, a lze je prát i na vyšší teploty. Ale pozor, ne všechna umělá vlákna jsou vhodná pro alergiky!
 • Čisté prostředí podporují také speciální povrchové úpravy potahu s antibakteriální vrstvou nebo přírodními výtažky.

Život s alergií není jednoduchý, ale s vhodnými výrobky je možné si ho usnadnit a zpříjemnit. Nebudete-li si jisti výběrem správných výrobků pro alergiky, zavolejte na naši infolinku, rádi vám poradíme.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací