- Matrace Matex - blogujeme
- 0 likes
- 97 views
Hromadění a víření prachu lze předejít
Na první pohled se ložnice zařízená s ohledem na alergiky neliší od jiných. Tak, jako každá jiná, má postel, matraci, rošt, noční stolek, šatní skříň… záleží na potřebách a vkusu uživatele. Ovšem pár podstatných rozdílů tu přece jen najdete. Při vybavování své ložnice musí alergici přemýšlet, jak moc a kde všude se zadržuje prach a nečistota, a jaká je možnost údržby:
- topení – pro alergiky je vhodné podlahové vytápění, protože nevíří prach z topných těles ústředního topení nebo krbových kamen.
- okna – spíše než závěsy nebo záclony jsou k zastínění dobré žaluzie.
- podlaha – v kobercích se drží špína a prach, lepší jsou plovoucí podlahy, parkety nebo PVC – vše, co se dá jednoduše setřít vlhkým hadrem.
- dekorace – do ložnice pro alergiky rozhodně nepatří vazby ze suchých květin, plyšové hračky či péřové polštářky z draného peří (naproti tomu pratelné péřové lůžkoviny na 60°C jsou vhodné i pro alergiky).
Čalouněná lůžka rozhodně ne
Půjdeme-li hlouběji do nitra ložnice, zásadní rozdíly najdeme přímo v hlavním kusu nábytku – posteli. Alergici by určitě měli zapomenout na čalouněná lůžka. Možná jsou pro někoho pohodlná, ale patří k největším lapačům prachu.
- Mnohem vhodnější jsou dřevěné postele, nejlépe z masivního dřeva. Jsou kvalitní a mají dlouhou životnost.
- Horší údržbu s sebou přináší úložné prostory pod postelí – zbytečně se kolem nich zadržuje prach. Navíc je daleko jednodušší vytřít prázdné místo pod postelí, než složitě vysunovat velké boxy plné těžkých věcí.
U matrací je důležitá hlavně prodyšnost
Lidé trpící na alergie by měli vybírat matraci velmi pečlivě:
- Vhodným materiálem je biopěna vyrobená z přírodních materiálů, které nevyvolávají alergické reakce. Z naší nabídky doporučujeme např. matraci Forest nebo Color Visco Wellness.
- Matrace pro alergiky musí být hlavně dostatečně prodyšná, což ovlivní především materiál, ze kterého je vyrobená, a konstrukce. Pro alergiky doporučujeme matrace s unikátním odvětrávacím systémem AirForce.
- Proudění vzduchu lze podpořit uložením matrace na lamelovém roštu, který současně umocní její ortopedické vlastnosti.
Teplo a vlhko, jež pravidelně vzniká v matraci, je totiž přímo ideální klima pro vznik plísní, bakterií a roztočů vyvolávající alergické reakce. Lze tomu zamezit:
- pravidelnou údržbou matrace (při převlékání ložního prádla je dobré ji vysát a otočit, čas od času nechat vyvětrat);
- pravidelnou údržbou potahu matrace (už při výběru matrace je dobré vybírat potah pratelný na 60°C, snímatelný a dělitelný na dvě poloviny);
- nezastláváním přikrývky hned po vstávání, lepší je nechat ji pořádně vyschnout;
Co na přikrytí?
Čas, kdy se spávalo především pod těžkými přikrývkami z prachového peří, je už dávno pryč, ale občas se v českých domácnostech ještě najde. Jsou stále oblíbené pro své termoizolační vlastnosti, ale i přesto by na ně alergici měli zapomenout.
- Polštáře a přikrývky s výplní z umělých vláken (duté vlákno, silikonizované vlákno, mikrovlákno) jsou pro alergiky daleko lepší, protože se v nich nezadržuje prach, a lze je prát i na vyšší teploty. Ale pozor, ne všechna umělá vlákna jsou vhodná pro alergiky!
- Čisté prostředí podporují také speciální povrchové úpravy potahu s antibakteriální vrstvou nebo přírodními výtažky.
Život s alergií není jednoduchý, ale s vhodnými výrobky je možné si ho usnadnit a zpříjemnit. Nebudete-li si jisti výběrem správných výrobků pro alergiky, zavolejte na naši infolinku, rádi vám poradíme.