Chcete si vybrat novou matraci, ale nevíte, která by pro vás byla nejvhodnější? Existuje několik parametrů, které byste si při jejím výběru měli pohlídat, a není to jen o rozměru. Pokud chcete spát zdravě, přečtěte si tohoto průvodce výběrem nové matrace. Poradí vám, co vzít při koupi v potaz a na co dbát.

Rozměry

Prvním rozhodnutím samozřejmě bude, jak má být vaše nová matrace veliká. Obecně platí, že jeden člověk potřebuje ke spaní prostor v šířce 80-100 cm. Na délku by vás matrace měla přesahovat minimálně o 20 cm.

Pokud tedy budete spát sami, vhodným rozměrem pro vás bude matrace 90x200 či 100x200. Pro osoby menší postavy postačí i matrace 80x200.

Pokud pořizujete dvoulůžko, vybírejte z matrací v rozměrech 160x200 nebo 180x200 či větších. Samozřejmě jsou dostupné i menší rozměry dvoulůžek, ale na takové matraci už by váš spánek ve dvou nemusel být pohodlný.

 

Tuhost matrace

To, jak bude vaše matrace tvrdá či měkká, byste nikdy neměli odbýt jen tak, jde asi o nejdůležitější parametr matrace. Při výběru byste měli zohlednit jak svou hmotnost, tak oblíbenou polohu na spaní.

Tvrdost matrací se udává v 5 kategoriích:

  • Velmi měkké matrace – je spíše pro ženy, váha osoby spící na matraci by neměla přesáhnout 60 kilogramů. Ze zdravotního hlediska ale spaní na velmi měkkých matracích není úplně ideální, protože neposkytují tělu potřebnou oporu.
  • Měkké matrace – tuto matraci opět preferují spíše ženy, je určená pro osoby vážící do 80 kilogramů.
  • Středně tvrdé matrace – jde o zlatou střední cestu a jakýsi univerzální typ, schopný uspokojit potřeby téměř všech lidí. Váha osoby používající tuto matraci by se měla pohybovat přibližně mezi 70 až 110 kilogramy. Pokud si správnou tvrdostí matrace nejste jisti, zvolte tuto variantu.
  • Tvrdé matrace – preferují je spíše muži, je vhodná až do váhy 130 kilogramů.
  • Velmi tvrdé matrace – tato matrace je pro osoby vážící přes 130 kilogramů.

 

Nezapomeňte vzít v potaz také vaši oblíbenou polohu na spaní. Při poloze na boku je vhodné volit měkké či středně tvrdé matrace, které jsou schopny přizpůsobit se tvaru těla, ale zároveň mu poskytují také dostatečnou oporu. Pokud rádi spíte na břiše, také volte středně tvrdou matraci.

V případě, že téměř celou noc prospíte na zádech, vybírejte z tvrdých matrací. Ty rovnoměrně podpoří vaše tělo a rozloží jeho váhu. Nebudete se tak nikde propadat a vyhnete se prohýbání páteře či bederní oblasti ve spánku.

 

Materiál a vnitřek matrací

Dalším bodem rozhodování je, z čeho vaše matrace bude a jak bude vypadat uvnitř. Při výběru už spíš dbejte na vaše pocity, jen vy víte, na jakém materiálu se vám dobře leží. Vybrat byste měli tak, abyste při ležení na matraci pociťovali co největší komfort.

Pružinové matrace

Nejznámější typ, u kterého vnitřek tvoří pružiny. Výhodou tohoto typu je pružnost a přizpůsobení se tělu. Tyto matrace jsou také dostatečně prodyšné. Nabídku pružinových matrací naleznete zde.

Latexové matrace

Vyrábí se z kaučuku a patří k těm nejpohodlnějším. Jsou elastické a tvar těla dokážou kopírovat dokonale. Nevýhodou je menší prodyšnost, nehodí se proto do vlhkého prostředí. Proto je nekupujte, pokud trpíte zvýšeným nočním pocením. Pozor i v případě alergie na latex.

Latexové matrace naleznete zde.

Pěnové matrace

Vyrábí se z PUR pěn, HR pěn, paměťových pěn či bio pěn. Tyto matrace jsou univerzální, dobře se přizpůsobí tvaru těla a zároveň ho vhodně podpírají. Pěnové matrace naleznete zde.

Gelové matrace

Znovu jde o matrace z HR pěn či paměťových pěn, jsou ale vhodné i pro alergiky. Navíc při spaní stimulují akupresurní body na těle a tím uvolňují svalstvo či ulevují od bolesti.

 

Nezapomeňte na potah

Určitě potah nepodceňujte. Ten musí být vyroben z kvalitního materiálu a rozhodně by měl být snímatelný. Možná jste ani nevěděli, že průměrný člověk během spaní vypotí až 1 litr potu. A to jde o normální stav, při zvýšeném nočním pocení bude potu za noc mnohem víc. Svůj potah tedy určitě budete chtít pravidelně prát.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací