Stává se vám často, že dlouho nemůžete usnout a zíráte na strop ložnice? Není to nic příjemného. Může jít o počínající nespavost, anebo prostě jen nedokážete vypnout mozek při usínání tak, jak byste měli a přemýšlíte nad vším možným. V dnešní uspěchané době to není nic zvláštního, člověk často ani nemá čas na to, aby si utřídil myšlenky. Pro podvědomí taková chvíle přichází pak při usínání, a tím si ho můžete dost zkomplikovat. Pokud nechcete hned sáhnout po prášcích na spaní, nevadí. Vlastně tyto prášky možná vůbec nepotřebujete. Existuje totiž pár osvědčených bylinek, které jsou schopny vám s usnutím pomoci.

 

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská, Melissa officinalis, je známou léčivou rostlinou. Jde o vytrvalou bylinu, která původně pochází z východního Středozemí a Malé Asie.

V lidovém lékařství je její nať známá jako sedativum a hypnotikum. Čaj z meduňky uklidňuje a uvolňuje nervovou soustavu, odbourává stres, a tudíž vám při usínání může pomoci k tomu, abyste nepřemýšleli nad starostmi.

Mimo relaxace a podpory zdravého spánku má tato bylina i další bonusy. Pozvedne vám náladu a také podpoří správnou funkci vašeho dýchacího a trávicího systému.

 

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je vytrvalá léčivá bylina, které se nejvíce daří v Evropě, Asii a severní Africe.

Třezalka je už opravdu dobrým přírodním antidepresivem. Je schopná účinně rozptýlit vaše úzkosti a starosti. Podporuje duševní pohodu, relaxaci a tím i klidný spánek.

Kromě podpory nervové soustavy má příznivé účinky také na trávicí a vylučovací soustavu.

Při jejím užívání už ale dávejte trochu pozor, jde o bylinu s opravdu silnými účinky. Pokud byste čaj z ní chtěli užívat i přes den, není úplně vhodné řídit vozidlo. Třezalka má také pár kontraindikací, a o jejím užívání je proto vhodné se nejdříve poradit se svým lékařem.

 

Šafrán setý

Šafrán setý, Crocus sativus, je v Evropě nejvíce pěstovaný ve Francii a Španělsku, kde je i součástí tamních kuchyní jakožto koření.

Můžete si jím tedy dochutit jídlo, anebo z něho připravit čaj.

Bude pozitivně ovlivňovat vaší duševní rovnováhu, relaxaci a náladu. Pomůže vám se uvolnit a zbavit se stresu. Dalším jeho benefitem je schopnost uvolňování křečí hladkého svalstva, čímž pomáhá s trávením.

 

Levandule lékařská

Levandule lékařská, Lavandula angustifolia, je hluchavkovitá rostlina používaná například v kosmetickém průmyslu. Uplatnění najde i v potravinářství jakožto součást provensálského koření.

Při problémech se spánkem oceníte její anxiolytický účinek. To znamená, že vás zbaví úzkosti. Můžete jí využít v rámci aromaterapie, kdy provoní vaší ložnici, anebo si před ulehnutím můžete dopřát teplou levandulovou koupel. Použít jí ale jde například také v masážním oleji.

Levandule krásně uvolní napětí a nervozitu a tím vás ochrání před nespavostí.

 

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský, Valeriana officinalis, je vysoká vytrvalá bylina běžně rozšířená i u nás v České republice.

Kozlík má pozitivní vliv na nervozitu, bolesti hlavy či pocity strachu. Proto je vhodný zejména pro nespavce, kteří si za problémy s usínáním mohou sami tím, že se nedokážou zbavit permanentního stresu.

Navodí pocit klidu a relaxace a bude dobrým pomocníkem při usínání. Jeho bonusem pro tělo bude také podpora kardiovaskulárního a trávicího systému.

Populární jsou kapky nebo tinktury z kozlíku. Dají se sehnat běžně v lékárně. Z kozlíku ale také můžete uvařit čaj.

 

Mučenka pletní

Jde o popínavou rostlinu s latinským názvem Passiflora incarnata. Mučenka je známá vlastností, díky které dokáže uvolnit nervové napětí.

Díky mučence budete schopni kvalitně relaxovat a držet své emoce na uzdě. Tím tato rostlina podpoří zdravý spánek a přispěje ke zdravému nervovému systému.

Populární jsou zejména doplňky stravy s obsahem mučenky, ale sehnat můžete i kapky, které poté lze nakapat například do čaje.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací