Obyčejná otázka, ale spánek a jeho kvalita je jistě jednou z nejdůležitějších způsobů jak zregenerovat lidské tělo. Dobře se vyspat chceme všichni. Proto je zařizování ložnice a vše s tím spojené, tak důležité. Určitě jste také stáli před rozhodnutím koupit postel a matraci, ale jak si z té obrovské nabídky správně vybrat?

Rozhodli jsme se pomoci vám při výběru prostřednictvím několika otázek o zdravém spánku:

Jak postupovat při výběru správné postele, roštu, matrace?

Zařizování ložnice je krok významný pro celkový životní styl člověka. Pokud chceme pro sebe něco udělat, nestačí zdravě jíst, mít dostatek pohybu. Důležitá je také dostatečná regenerace při odpočinku a spánku. Zdravý spánek zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, přispívá ke zvýšení sportovních i pracovních výkonů a dokonce může působit jako prevence některých onemocnění. Na kvalitu spánku má zásadní vliv prostředí - teplota, čerstvý vzduch, tma, ticho, čistota a hlavně vhodně zvolená matrace. Právě matrace spolu s roštem tvoří nejdůležitější prvek pro správné uložení páteře a klidný spánek bez ranní ztuhlosti a bolesti zad. Jako první krok doporučuji tedy navštívit specializovanou prodejnu – spánkové studio, kde Vám poradí jak si matraci vybírat a doporučí, které matrace jsou vhodné právě pro Vás bez toho, že musíte studovat množství materiálů a technologií současného sortimentu produktů do ložnice. Po typu matrace je na řadě její uložení, tedy nejčastěji rošt a až nakonec postel.

Jaké jsou standardní typy matrací, z nichž si můžeme vybrat?
Hlavní dělení je na matrace pěnové, pružinové, kterým se také říká taštičkové, latexové a gelové. Pěnové se mohou skládat z různých druhů pěn a jejich kombinací. 

Platí, že čím dražší, tím je matrace kvalitnější?
Důležitý faktor je hustota pěny. Pokud je matrace cenově nezvykle výhodná, je riziko, že kvalita materiálu není ideální, matrace nevydrží dlouho, rychle se opotřebuje, proleží a je třeba ji vyměnit. Doporučuji vybírat podle toho, jak matrace vyhovuje postavě, váze a spánkovým zvyklostem. Také si nekoupíte boty jen podle ceny a to na matraci strávíte víc času než v jedněch botách. 

Jak často měnit matraci?
Životnost matrace závisí na tom, jak se o ni staráme. Výhodné je používání matracových chráničů, které snadno vyperete a tím svou matraci šetříte. Matrace by měla mít dělitelný potah, který se vejde do pračky. Při takovéto péči vydrží matrace zhruba 8 až 10 let. Pak už I zachovalá matrace volá po výměně. Je až neuvěřitelné jaké množství potu, částeček kůže, vlasů matrace absorbuje, takže I zachovalá matrace by se z hygienického hlediska měla obměnit. 

Jaký význam mají zóny matrace pro komfort spánku?
Konstrukce matrace, její složení z pěn různých vlastností a uspořádání do anatomických zón přináší při dobré volbě matrace tu správnou spánkovou pohodu. Když netlačí rameno při spánku na boku, nemusíte se tak často otáčet a jistě si odpočinete lépe. 

Jak vybírat matraci pro polohovatelné postele?
Pro polohovatelné rošty se hodí pružné matrace, například latexové nebo některé pěnové matrace. O vhodnosti konkrétního typu je dobré se poradit. Svůj dotaz směřujte na info@matex.cz.

Můžete nějak shrnout pravidla, kterými se řídit při výběru matrace?
Základním pravidlem je zajistit správné uložení páteře – aby matrace nebyla příliš tvrdá nebo příliš měkká a zvolit materiály, konstrukci a rozměry matrace i postele, které se snadno udržují, předcházejí vzniku alergií a vyhovují právě Vašim spánkovým zvyklostem. 

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací