Ložnice by se měla stát vašim místem klidu a pohody, kde se budete cítit komfortně, a kde při spánku budete moci načerpat nové síly a energie. Proto byste neměli její uspořádání odbýt jen tak ledabyle. Naopak existuje několik pravidel, kterými je dobré se při rozmisťování předmětů v ní řídit. Přispějete tím k tomu, aby váš spánek byl zdravý a osvěžující.

Postel musí být dominantou ložnice

Právě postel s kvalitní matrací je tepajícím srdcem vaší ložnice. Nejdříve umístěte postel, a teprve poté navrhněte rozmístění dalšího nábytku podle ní, nikoli naopak.

Držte se těchto zásad: postel je nejlepší mít čelem u zdi a přístupnou z obou stran. To samé platí i pokud vlastníte menší postel s matrací 80x200 či 90x200. I když je malá a nepotřebuje mnoho prostoru, nikdy byste jí neměli strčit někam do kouta či přímo pod okno.

Udělejte i něco pro svůj pocit bezpečí. Podvědomí je hybnou sílou našich emocí a neměli byste ho podceňovat, obzvlášť při usínání. Proto umístěte postel tak, abyste vždy viděli na dveře. Po obou stranách postele budou vhodné noční stolky, čímž bude postel v prostoru jaksi ukotvena.

Další nábytek až poté

Teď přichází na řadu rozmístění dalšího nábytku. Platí jediná zásada, buďte minimalisté. Ložnice nesmí být přecpána nábytkem a už vůbec by neměla být skladem. Noční stolky postačí na uložení drobností. Najděte vhodné místo pro skříně k uložení vašeho šatstva. V ložnici nic dalšího nepotřebujete. Jako příjemný doplněk můžete ale zvolit například komodu. Budete mít další úložný prostor a můžete si jí navíc příjemně dekorovat podle svého vkusu.

Dbejte však na vzdušnost. Ke všem místům vaší ložnice, i k těm skrytým, byste měli mít dobrý přístup při uklízení a nikde by se vám neměl usazovat prach.

Nezanedbejte světla

Je dobré mít v ložnici takové svítidlo, na kterém si budete moci nastavit různé intenzity světla. Je totiž důležité vytvořit si na večer příjemné přítmí. Toto svítidlo byste ale neměli mít přímo nad postelí.

Pokud potřebujete mít na některé straně postele víc světla, vhodnou variantou je umístění stojací lampy ze strany. Přisvítíte si podle potřeby, a lampa bude nádherným dekoračním prvkem ložnice.

Pokud v ložnici budete mít výše zmíněnou komodu, doplňte jí určitě o pár svíček. Ty si poté budete moci kdykoli zapalovat podle své nálady, či jen pro vytvoření pohodové večerní atmosféry.

Žádná elektronika

Zakažte přístup do vaší ložnice všem počítačům, notebookům či televizorům. Modré světlo spánek narušuje, a navíc by tyto přístroje narušily také klid a mír, který se v ložnici snažíte vybudovat. Nepusťte tam ani mobil, na buzení používejte klasický budík na nočním stolku.

Výjimku lze udělit pouze jedinou, a to CD přehrávači nebo rádiu. Můžete si tak naladit své oblíbené stanice či před spaním poslouchat příjemnou relaxační hudbu.

Zvolte vhodnou barvu

Na zdi ložnice patří pouze uklidňující barvy. Oblíbené jsou jemnější odstíny modré či zelené barvy.

Pokud si nejste jisti, jakou barvu zvolit a jak na vás poté bude působit, jakýmsi univerzálem pro ložnici mohou být barvy bílé a hnědé.

U bílé pozor jenom v případě prostorných ložnic. Bílá barva by způsobila ještě další optické zvětšení, a vy byste se tak mohli cítit jaksi ztraceni v prostoru bez konce. Bílá je proto vhodná pro menší ložnice.

Hnědá většinou nezklame nikdy, a to nejen ty jemnější odstíny. Můžete vybírat i z těch sytějších, mají také uklidňující účinek.

 

Z uvedeného tedy lze vidět, že v případě ložnice opravdu platí, že méně je více. Pokud kromě uspořádání ložnice budete dbát na zásady zdravého spaní a dodržovat je, váš spánek už nebude nikdy ničím narušovaný a vy se ráno budete cítit určitě mnohem odpočinutější.

Hodnocení obchodu na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás Footer

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
Doprava zdarma

Doprava zdarma

ANO, doprava u nás je ZDARMA. Vyberte si matraci, a my je vám dovezeme až do domu. Jednoduše, bezpečné doručení profesionální kurýrní službou.

Zjistit více
Nejlepší ceny na internetu

Kvalita za nejlepší cenu

Přestaňte tápat ve složité nabídce matrací na internetu. U nás najdete matrace za nejlepší cenu a s prémiovým servisem.

Zjistit více
Rozumíme spánku

Nechte si zdarma poradit

Nebojte se ozvat, rádi vám poradíme. Jsme tu pro vás, garantujeme férový přístup a žádný stres při výběru, jak to bývá u konkurence.

Poraďte se s námi
30 nocí na vyzkoušení matrace

30 nocí na vyzkoušení

Potřebujte ještě poslední argument? Každou matrací si můžete vyzkoušet na 30 dní a poté vyměnit, pokud vám nebude vyhovovat.

Více informací