Nespavost. Problém, který trápí téměř pětinu populace a rok od roku se počet takto postižených lidí zvyšuje. Hektická doba, stres v práci, genetické předpoklady a nevhodná životospráva. Tyto i další příčiny se s insomnií pojí. Pokud nemůžete v noci usnout nebo se často budíte, popřípadě vstáváte často unavení, je tento článek přesně pro vás. Koukneme se na pár tipů, jak s nespavostí bojovat.
STRES JE ZABIJÁK SPÁNKU
Není asi žádným tajemstvím, že stres je obrovským zabijákem spánku. Žijeme v neuvěřitelně hektické době a na většinu lidí jsou kladeny vysoké nároky. Není pak divu, že se tomu naše tělo brání přirozenou reakcí. Dlouhodobý stres přitom může vést k dalším závažným problémům a rozhodně bychom neměli situaci podceňovat. Každodenní stres můžete zkusit zahnat fyzickou aktivitou, meditací, relaxačním cvičením, nebo odpočinkem u oblíbeného koníčku. Pokud však máte pocit, že situaci sami nezvládáte, nebojte se obrátit na odborníka. Dobrou radou je také nepřemýšlet nad nadcházejícím dnem a povinnostmi, které nás čekají. Raději si před usnutím vzpomeňte na den, co je za vámi a čeho se vám povedlo dosáhnout.
STRAVOVACÍ NÁVYKY
Ne každý ví, že strava ovlivňuje také náš spánkový režim a existují některé ověřené způsoby, jak si s nespavostí pomoci změnou životosprávy. Důležitým aspektem je nepřejídat se, nejíst na večer tučná a těžká jídla a ideálně nejíst dvě hodiny před ulehnutím do postele. Tělo potřebuje odpočívat a ne vydávat energii na trávení. Pokud máte před spaním hlad, dejte si něco lehkého a malého. Zároveň se nedoporučuje pít alkohol a kávu.
Už naši předci věděli, že bylinky jsou vhodným pomocníkem při problémech se spánkem. Meduňka výborně poslouží a je asi nejúčinnější bylinkou na zklidnění. Dále můžete zkusit kozlík, mučenku, heřmánek nebo ječmen. V lékárně seženete i některé doplňky stravy pro lepší spánek. U obojího ale dávejte pozor na dávkování!
POUŽÍVÁNÍ ELEKTRONIKY
Nedávné studie prokázaly, že používání elektroniky před spaním je účinným zabijákem spánku. Usínat u televize, počítače nebo s mobilem v ruce rozhodně vašemu odpočinku nepomůže. Světlo, které z obrazovek jde, plete vaše tělo. To si pak myslí, že je den a neaktivuje správné hormony, které podporují zdravý spánek. Zkuste si před spaním raději otevřít knihu, popovídat s partnerem nebo jít na krátkou procházku.
Pokud u obrazovky počítače nebo mobilního telefonu musíte trávit čas, například kvůli pracovním povinnostem, můžete si vzít brýle proti modrému světlu. Tyto brýle obsahují filtr, který dokáže omezit 30-100 % modrého světla. Díky tomu bude vaše tělo produkovat melatonin (spánkový hormon) a vy nebudete mít problém s usínáním.
ČERSTVÝ VZDUCH A POHYB
Čerstvý vzduch na obou frontách. Jak doma, tak venku. Zkuste si dát každý den alespoň třiceti minutovou procházku. Tělo tím pěkně provětráte a unavíte a zároveň tím bojujete i proti stresu. Stejně tak vyvětrejte místnost, než jdete spát. Ideální teplota pro spánek se pohybuje mezi 17°C až 20°C. Především pokud máte sedavé zaměstnání, je ideální zaplnit volný čas nějakým pohybem. Ať už se jedná o zmíněné procházky nebo o nějaký sport. Zacvičit si můžete i doma. Příjemně tím tělo unavíte.
VÝBĚR MATRACE A PYŽAMA
Dalším důležitým aspektem, který ovlivňuje kvalitu spánku, je vhodná matrace. Pokud vás trápí potíže se spánkem a k tomu i bolesti zad, měli byste se zamyslet nad koupí nové. Na trhu existuje nepřeberné množství v různém cenovém rozpětí. Důležitý je i výběr pyžama. Rozhodně se nedoporučuje spát nahý. Tělo přichází rychleji o teplo a můžete se kvůli tomu zbytečně v noci budit. Vhodné je volnější oblečení z bavlny. Stejně důležitý je i výběr povlečení, polštářů a dek.
NENUŤTE SE DO SPÁNKU
Pokud nemůžete usnout více jak 30 minut, přestaňte se převalovat a vstaňte. Běžte si například na chvíli sednout do jiné místnosti a čtěte si. Za chvíli si zkuste jít znovu lehnout. Uvidíte, že je to mnohem účinnější. Zároveň nemyslete na to, že se snažíte usnout. Zbytečně se tím frustrujete a se spánkem to určitě nepomůže.
NÁVŠTĚVA LÉKAŘE
Pokud máte dlouhodobé problémy se spánkem a nevíte si rady, je vhodné navštívit lékaře. Nejen, že vám dokáže poradit, ale může předepsat i vhodné léky. Nespavost může být způsobena také jiným závažným onemocněním, a tak návštěvou lékaře rozhodně nic nezkazíte. Nedostatek spánku je velkým problémem. Může způsobovat mimo jiné deprese, nesoustředěnost, oslabenou imunitu a dokonce i obezitu. Proto bychom neměli problémy se spánkem podceňovat. Už naše babičky věděly, že ráno je moudřejší večera.