10 tipů, jak správně vybrat matraci pro kvalitní spánek

Spánek je nejdůležitější formou odpočinku a regenerace každého člověka. Aby se pro Vás výběr matrace nestal nezáživnou detektivkou, nabízíme 10 tipů, jak vybrat vhodnou matraci.

Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů, zejména použitá matrace, případně rošt či anatomické polštáře. Zákazník je často zahlcen informacemi a těžko se orientuje v nabídce většiny prodejců/výrobců a když se má rozhodnout, kterou matraci vybrat, často je bezradný. Věříme, že Vám tímto usnadníme výběr vhodné matrace.

1. Účel užívání matrace (každodenní nebo občasné spaní)

Pokud chceme matraci používat pro pravidelné používání, vybíráme matrace s dlouho životností, které se vybírají individuálně. Mohou být z paměťové pěny, taštičkové, BIO matrace nebo matrace s línou či studenou pěnou. K příložitostnému spaní na chatě, chalupě či pro hosty stačí matrace levnější sendvičové nebo pružinové. Každá matrace by měla být po 5 až 10 letech používání vyměněna.

2. Materiál matrace (tuhost a tvrdost)

Tvrdost matrace patří mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace. Záleží i na jaké matraci je člověk zvyklý spát. Při výběru se však vzhledem k měnícímu se zdravotnímu stavu nelze zvykem příliš ovlivňovat. Aktuální stav Vás často přiměje ke změne tuhosti - samozřejmě, že ku prospěchu Vašeho pohodlí a zdraví. Matrace Matex uvádí 4 druhy tvrdosti (měkká až tvrdá).Nejměkčí jsou matrace latexové nebo ze studené pěny. Moderní Visco pěny též nazývané "líná pěna" se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Uvítají je tak senioři nebo osoby trpící kloubními potížemi. Běžně používané jsou středně tuhé matrace udržující páteř v rovině (latexové, pěnové, sendvičové, z pamětové pěny, pružinové, taštičkové, BIO matrace). Případně mohou být matrace vyztuženy kokosovým vláknem či koňskými žínemi (prodyšné, vhodné pro alergiky). Tvrdší matrace jsou určeny osobám vyšší váhové kategorie. Speciální anatomické profilování jednotlivých částí matrací umožňuje vytvářet až 7 anatomických zón pro lepší prokrvení pokožky a lepší spánek. Zvolit je možné i matraci z jedné strany měkčí, z druhé strany tvrdší, a rozhodovat se pro ně dle okolností.

3. Typ matrace

Vybírejte speciální matrace do dětských postýlek, pro děti, studenty, dospělé, seniory, osoby s vyšší váhou nebo bolestmi zad a kloubů. K dispozici jsou také praktické partnerské matrace a matrace určené pro příležitostné spaní či do hotelů.

4. Nosnost matrace

Nosnost matrace by měla být vyšší alespoň o 5 kg než hmotnost uživatele.

5. Rozměry matrace (délka, šířka a výška)

Pro zajištění komfortu dospělého uživatele se doporučuje šířka matrace minimálně 90 cm. Tato šířka zajistí pohodlí při otáčení. Mezi nejprodávanější rozměry matrace patří právě rozměr 90 x 200 cm. Matrace by měla být také o 20 až 30 cm delší než uživatel. Pro partnery se doporučují 2 matrace se stejnými rozměry, ale rozdílných tuhostí - tzv. partnerské matrace. Optimální výška matrace je okolo 15 cm. Čím vyšší matrace, tím lépe se z ní vstává.

6. Věk uživatele

Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj kvalitní, spíše pevnější matraci se střední tvrdostí. U mladých lidí slábne zájem o tužší spaní, oblíbené jsou matrace z kvalitních viskoelastických pěn.Čím je člověk starší, roste potřeba měkčí a elastičtější matrace. Ta by měla být kombinována s lamelovým roštem. Vhodnou alternativou jsou polohovatelné lamelové rošty. Senioři ocení především motorové typy . U kojenců a batolat nepodceňujme výběr. "Matrace" v dodávce s novou postýlkou z 99% neplňují požadavky pro správný vývoj dítěte.

7. Potah matrace

Praktický je snímatelný potah matrace, který se dá vyprat. Dbát na hygienické spaní je nutné hlavně u alergiků na roztoče z domácího prachu. Zvolit lze i funkční potah matrace pro osoby s nadměrnou potivostí, matracový potah s obsahem molekul stříbra či zdravotnický potah. Mnohé potahy na matrace se dají rozpůlit a vyprat v menší pračce.

8. Uložení matrace

Správně uložená matrace by neměla ležet na pevné desce. Nedochází tak k dobré ventilaci matrace. Lepší variantou jsou dřevěné laťkové rošty, které zaručí provzdušnění matrace. Příčky roštu by měly mít šířku okolo 5 cm a vzdálenost mezi nimi volte alespoň 4 cm. Mnohem lepší variantou jsou rošty z předpružených lamel. Zatímco na dřevěném roštu je matrace při zatížení hodně stlačena, díky lamelovému roštu se více prohne a šetří se. Lamelový rošt napomáhá větší elastičnosti matrace a lepšímu přizpůsobení Vašemu tělu. Důležitá je nastavitelná tuhost v bederní části. Polohovací lamelový rošt oceníte při čtení nebo sledování televize. Unavené nohy nebo bolestivá páteř si odpočinou při nadzvednuté dolní části roštu. U motorových polohovacích roštů odpadá manipulace s roštem a matrací při každé změně nastavení. To je velká výhoda u dlouhodobě nemocných lidí, ale i zdravý člověk si rád dopřeje variabilitu a luxus s ní spojený... Naprosto jedinečná je možnost využití motorového roštu pro cvičení při bolestech zad. Zjednodušeně řečeno "natahování", resp. trakční pohyb rozvolňuje ztuhlé svalstvo a zároveň může pomoci k návratu původního tvaru stlačených plotének.

9. Moderní trendy v oblasti zdravého spaní

Protože se matrace kupují jednou za čas, určitě oceníte nové trendy, které jsou využity při výrobě matrací. Matrace Matex spolupracuje pouze s českými výrobci, kteří se zaměřují na ekologii. Mezi moderní trendy v oblasti zdravého spaní patří např. matrace z BIO pěny nebo matrace z Flexifoam pěny, které se výborně přizpůsobují tělu, rozloží jeho hmotnost a vytvoří protitlak.

10. Doprovodné služby a ceny

Matrace byste měli porovnávat podle použitého materiálu, potahu a v neposlední řadě v konstrukci matrace. Matrace matex poskytuje dopravu zdarma na všechny matrace a hodnotný dárek v podobě velmi kvalitních polštářů. To jistě ocení každý zákazník. V neposlední řadě máme většinu matrací skladem, takže svojí matraci budete mít již za 2 dny od objednání.

Chcete se na něco zeptat? Napište nám.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

Odesláním společnost Matrace Comfort a.s. (Matrace Matex) zpracuje Vaše údaje za účelem vyřízení vaší žádosti na základě oprávněného zájmu. Proti tomuto zpracování můžete v souladu se Zásadami zpracování osobních údajů podat námitku.